Десять порад першокурснику

Отже, школа та іспити, тестування позаду. Тепер тебе можна гордо іменувати ліцеїстом. Це не так просто, як здається. Особливо в перший рік навчання. Тому що у ліцеї все буде по-іншому. І вчорашньому школяреві не завжди легко вписатися в нове, ліцейне життя. Ось вам корисні поради.

Порада 1

Не нервуйся. У перші дні й навіть тижні навчання ти напевно будеш почувати розгубленість, а то й пригніченість — все навколо незнайоме, народу тьма, нікому до тебе немає діла. Це неприємний, але абсолютно нормальний стан, пов’язаний з адаптацією до нових обставин, що дуже скоро пройде. Але поки ти погано орієнтуєшся в тонкощах коридорів і нумерації кабінетів, візьми собі за правило виходити з дому (або гуртожитку) хвилин на 10-15 раніше, ніж того вимагає час на дорогу до  ліцею. По-перше, не запізнишся на першу пару, а по-друге, не будеш зайве нервувати.

Порада 2

Потрібних людей треба знати в обличчя. Тому в перші ж дні розвідай, де знаходиться навчальна частина,  майстерні, лабораторії. Заглянь туди і познайомся із заступниками директора, майстрами в/н. Це допоможе потім оперативно вирішувати різні питання.

Порада 3

Розклад — це твоя «Біблія». На відміну від шкільного, ліцейний розклад може змінюватися, тому не лінуйся заглядати в нього.

Порада 4

Не відтягуй відвідування бібліотеки. Теоретично підручників повинно вистачати на всіх учнів, але це тільки теоретично. На ділі ж діє принцип «хто не встиг, той спізнився», і переможеним в цій гонці дістаються самі старі і пошарпані видання, а то й зовсім нічого. Заздалегідь дізнайся, що потрібно мати при собі, щоб тебе записали в бібліотеку.

Порада 5

Придбай  спецодяг згідно своєї професії. Завжди одягай його на уроки виробничого навчання.

Порада 6

З блокнотом в руках обійди ліцейні підрозділи, які можуть знадобитися: кабінети, комп’ютерний  клас, майстерні, лабораторії. Запиши дні і години їх роботи, з’ясуй, що потрібно для користування ними. Поцікався, до якої години відкрита їдальня. Поспішай звести знайомство з одногрупниками. Як правило, ці люди стають друзями на все життя. Все в той же корисний блокнот запиши номери їх телефонів і адреси електронної пошти, особливо телефон старости групи. Не соромся дзвонити однокурсникам, щоб уточнити розклад, термін здачі контрольних, рефератів і т. д.

Порада 7

Придбай достатню кількість зошитів. Той, хто, не бажаючи «тягати зайву вагу», пише всі конспекти в один зошит, робить велику помилку: готуватися до іспитів з таких записів буде неймовірно важко. На звороті обкладинки запиши прізвище, ім’я та по батькові викладача, який читає предмет.

Порада 8

Подбай про те, щоб в сумці завжди лежали «про запас» 1-2 ручки — паста у них має підле за звичай закінчуватися в самий відповідальний момент. На уроках дуже корисно мати при собі ручку червоного або зеленого кольору або кольоровий маркер — з їх допомогою можна по ходу справи підкреслювати найбільш важливі формули і визначення, ставити пам’ятні знаки на полях, виділяти нові терміни і т. д. Для занять іноземною мовою заведи не один, а кілька зошитів: у самій товстий записуй граматичні правила і міцну теоретичну мудрість, в тих, що тонший, роби вправи. Про всяк випадок тримай у сумці хоча б один чистий зошит — на всяк випадок, та стане в нагоді.

Порада 9

Як можна швидше навчися конспектувати лекції. Це нескладно, головне — розробити систему символів і зрозумілих тобі скорочень. Усі символи разом з розшифровкою запиши на зворотному боці обкладинки зошита. Конспектуючи, не економ на папері. Залишай в зошиті поля для додаткових нотаток. Пам’ятай, що лекція не диктовка, тому не потрібно записувати за лектором слово в слово. Записуй лекцію у вигляді тез.

Не страждай, якщо у тебе не відразу буде виходити. Ведення конспекту — особлива наука, що вимагає тренування. Якщо відчуваєш, що безнадійно відстаєш, залиш в зошиті вільне місце — можливо, інші виявляться спритнішими, і після лекції ти в них спишеш, заповнивши ці пропуски.

Порада 10

Налаштуйся на те, що підготовка до іспитів починається …  з перших уроків теоретичного навчання та уроків  виробничого навчання. Перед черговим уроком не лінуйся хоча б побіжно переглянути конспект попереднього. Заодно з’ясуй: чи багато залишилося зовсім темних місць. Якщо прояснити їх не вдається навіть за допомогою підручника, не соромся звернутися до викладача, майстра виробничого навчання — краще, якщо ти запитаєш їх зараз, ніж вони потім — на іспиті. Читати літературу теж треба починати відразу. На уроках не відсиджуйся в куточку, а веди себе активно — виступай з доповненнями, уточненнями, задавай питання. Якщо при цьому не будеш пропускати уроки та виробничі заняття, то маєш реальний шанс потрапити в привілейовану касту «автоматників».

Порада 11

Радій! Ліцейне життя буває один раз в житті, і воно неповторне! У нас в  ліцеї проводяться всілякі вечори гумору, бали та дискотеки, не лінуйся їх відвідувати. Потім буде що згадати.