Щоденник української писемності та мови 2021

Ми маємо безцінний дар: одну з наймилозвучніших і найкрасивіших мов світу. Всебічна підтримка державності мови, зростання її престижу, зміцнення та розвиток – почесна місія кожного громадянина України.

У стінах нашого ліцею українська мова шанується та розвивається. Доказами цього є проведення ряду заходів у рамках Тижня української писемності та мови.

9 листопада 2021 року відбулося урочисте відкриття Тижня. Викладач української мови та літератури Ольга Звіревич та керівник гуртка Анастасія Яночкіна разом зі здобувачами освіти підготували та провели свято «Рідну мову є за що шанувати».

Під час виступів молодь продемонструвала свої акторські, декламаторські та вокальні здібності. Слова, що лунали зі сцени, мали на меті пробудити інтерес, любов та повагу до рідної мови, розуміння її краси.

Найактивнішими серед здобувачів освіти були:

 • Дар’я Рибак, Анна Кобилянська (14 гр.);
 • Максим Голік (30 гр.);
 • Карина Вознюк, Анастасія Василик, Алла Усатюк, Яна Скічко (31 гр.);
 • Анастасія Ясінська(33 гр.);
 • Леонід Рижій (39 гр.).

Також в цей день було проведено І етапи Міжнародних мовно-літературних конкурсів серед здобувачів освіти. Під час написання робіт здобувачі освіти продемонстрували свій рівень володіння теоретичними знаннями з української мови та вміннями їх практичного застосування.

Одним із завдань було творче у формі написання твору–есе, де учні мали написати від імені Тараса Шевченка – сучасника послання до прийдешнього. Виконання цього завдання продемонструвало небайдужість молодого покоління до ситуації в країні та бажання бути активними учасниками державотворчого процесу.

З метою розвитку вмінь самостійної дослідницької роботи викладач української мови та літератури Ольга Звіревич організувала серед здобувачів освіти роботу над проєктом «3*50 українською».

В результаті попередньої роботи серед здобувачів освіти було обрано трьох:

 • Андрія Гайдая (18 гр.);
 • Дарію Черевайко (21 гр.);
 • Аллу Усатюк (31 гр.).

10 листопада здобувачі освіти представили роботи, що складалися з 50 завдань на визначені теми.

Серед молоді нашого закладу, є такі, чиє образне мислення може продемонструвати навіть абстрактні поняття. Свою вправність в художньому мистецтві продемонстрували здобувачі освіти, створивши серію плакатів «Як я бачу українську мову». Проаналізувавши їх, можна дійти висновку, що мова та країна, на думку молоді, є нероздільними.

Сьогодні мовлення українців, а особливо молоді, ще важко назвати правильним. Сленг, лайка, надмірне вживання просторічь чи запозичених слів спотворюють нашу мову. Гаджети нині є невід’ємною частиною нашого життя, тому вони стали обов’язковою складовою акції «Говори правильно», яка пройшла 11 листопада. Метою цієї акції було популяризувати мову через інтернет ресурси, а саме: надіслати коротеньку інформацію з мовними нормами будь-якому абоненту. Здобувачі освіти із задоволенням долучилися до виконання цього завдання.

Гра – улюблена форма діяльності для людини будь-якого віку, крім того це ефективний засіб активізації знань. У грі легше долаються труднощі, перешкоди, психологічні бар’єри з чим і намагалися справитися учасники інтелектуально-розважальної гри «Хто зверху», яка була запланована та проведена 12 листопада.

Дівчата та хлопці у складі двох команд намагалися довести, що саме вони є розумнішими в галузі мови. У результаті 7 конкурсних завдань журі визначило переможця. І ними виявилась команда дівчат, хоча і хлопці не пасли задніх та показали непоганий результат, що свідчить про те, що наші здобувачі освіти знають українську мову та вміють практично застосовувати свої знання.

В читальній залі ліцею розміщено тематичну виставку, підготовлену бібліотекарем Іриною Галасун.

IMG_20191115_081915

15 листопада було підбито підсумки Тижня української писемності та мови.

Активним учасникам та переможцям конкурсів директор ліцею Володимир Гергун вручив нагороди:

 • Диплом за 1 місце в І етапах Міжнародних конкурсів ім. Тараса Шевченка та Петра Яцика отримала Вікторія Капелюшна (34 гр.);
 • Грамоту за найкращу роботу в проєкті «3*50 українською» отримав Андрій Гайдай (18 гр.);
 • Подяку за активну участь у заходах Тижня отримав Джуган Віталій (24 гр.).

Усі заходи предметного тижня проводилися з дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Заходи, присвячені Тижню української писемності та мови, підготувала та провела викладач української мови та літератури Ольга Звіревич.

Щоденник української писемності та мови 2020

9 листопада 2020 року в ДНЗ «Уманський ПАЛ» відбулося урочисте відкриття Тижня української писемності та мови. Живе мовлення учнів про рідне слово, історію мови, її чарівність, милозвучність, фразеологічне багатство та презентації згідно теми, – все це викликало у юнаків і дівчат неабияке бажання взяти участь в усіх запланованих заходах протягом Тижня.


Вітання та розповіді представили поціновувачі українського слова: Кадієвська Ярослава і Гайдай Володимир.

Пісенні номери, виконані учасниками художньої самодіяльності:
Леонідом Рижієм, Катериною Фостюк і Каріною Вознюк сприяли створенню святкової атмосфери, а згадки про Нестора-літописця, творців слов’янської писемності – Кирила і Мефодія поглибили уявлення учнів про рідну мову.

Цього ж дня охочі взяли участь у написанні конкурсної роботи перших етапів ХХІ Міжнародного конкурсу з української мови ім. Петра Яцика та ХІ Міжнародного мовно-літературного конкурсу ім. Тараса Шевченка.

Дехто виявив бажання перевірити свій рівень грамотності, написавши ХХ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності.

10 листопада проведено конкурс на кращого декламатора віршів про рідну мову. Переможницею стала учениця гр. № 24 Вікторія Капелюшна, яка прочитала вірш Д. Павличка «Лист до одного знайомого у справах філологічних».

Відбувся круглий стіл: «Чи збагнув ти Новий український правопис?» Учні виступили з повідомленнями про основні зміни до правопису.  Цікаві повідомлення підготували учні гр. № 38: Головань Іван, Люніна Софія, Левченко Максим.

11 листопада проведено захід: «Усне малювання. Життя в майбутньому. Яким буде ваше місто, село, довкілля через сто років?» Учням запропоновано пофантазувати усно або написати статтю, а при бажанні ілюструвати свої думки. Кращі статті створили учениці: Задояна Вікторія, Сінькевич Аліна, Шевченко Ауріка. Їх малюнки теж виявилися цікавими. Не менш привабливими і змістовними були ілюстрації Фостюк Каті, Кучеренко Діани.

12 листопада ініціативна група юних лінгвістів провела вікторину з сучасної літературної мови. Кучеренко Діана і Левченко Максим дібрали запитання вікторини і представили цікаві факти про українську мову.

Ті учні, які підготували крилаті слова, прислів’я та приказки про рідне слово утворили ланцюжок народних перлів.

13 листопада відбувся флешмоб: «Чи пам’ятаєш ти сумні дати календаря рідної мови?», «Вивчай нові слова».

Відбулося прослуховування запису виконавиці українських пісень Квітки Цісик. Учні розповідали про її цікаве і творче життя.

Підведено підсумки предметного тижня, відзначено справжніх поціновувачів рідної мови.

Усі заходи предметного тижня проводилися з дотриманням законодавства України в частині запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19.

Заходи, присвячені Тижню української писемності та мови, підготувала та провела викладач української мови та літератури Костюк Ніна Іванівна.

Щоденник української писемності та мови 2019

8 листопада 2019 року в ДНЗ «Уманський ПАЛ» відбулося урочисте відкриття Тижня української писемності та мови. Живе мовлення учнів про рідне слово, історію мови, її чарівність, милозвучність, фразеологічне багатство та презентації згідно теми, — все це викликало у юнаків і дівчат неабияке бажання взяти участь в усіх запланованих заходах протягом Тижня.

Цього ж дня відбувся захід: «Уклін чолом народу, що рідну мову нам зберіг». Сценарій дійства продемонстрував любов юного покоління до української пісні, фольклорних джерел, інтерес до життя Нестора-Літописця, творців слов’янської писемності – Кирила і Мефодія.

Прислів’я, приказки, загадки, пісні з репертуару Квітки Цісик, цікаві відомості про її життя, любов до всього українського сприяли формуванню патріотизму учнів, їх естетичних смаків.

8 листопада 2019 року учні та викладачі навчального закладу взяли участь у написанні ХІХ Всеукраїнського диктанту національної єдності.

IMG_20191108_123254

IMG_20191108_115611

IMG_20191108_115550

IMG_20191108_120204

IMG_20191108_121240

IMG_20191108_115852

IMG_20191108_121629

IMG_20191108_122335

дикт

11 листопада учні взяли участь у перших етапах ХХ Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика та Х Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Тараса Шевченка.

Кращою визнана робота учениці групи № 14 Капелюшної Вікторії.

Перегляд презентації: «Цікаве про рідну мову» сприяв творчій діяльності учасників конкурсу.

IMG_20191111_085632

12 листопада відбувся турнір знавців рідного слова.

В турнірі взяли участь учні груп: № 11 і № 14. Обидві команди показали добрі результати, виявивши неабиякий інтерес до рідної мови.

IMG_20191113_083513

IMG_20191113_083619

13 листопада пройшла виставка лінгвістичної літератури та вікторина «Чи збагнув ти новий правопис?»

Вікторина проведена в групах: № 10, 15, 25, 30, 31, 33, 35.

IMG_20191114_123413

IMG_20191114_123618

 

14 листопада відбувся флешмоб: «Вивчай нові слова».

За умовами конкурсу учні обирають зі словника малознайоме слово, друкують його на аркуші паперу, роблять з цим словом селфі, поширюють в соціальних мережах, подають у коментарях тлумачення цього слова та запрошують до участі двох друзів, передавши їм естафету.

Участь у флешмобі є привітанням рідної мови зі святом. Найактивнішими учасниками у флешмобі були учні груп: № 14 і № 20.

Флешмоб продовжила зустріч з українською піснею. Поет-пісняр рідного краю Анатолій Черній виконав кілька авторських пісень, серед яких твори патріотичного та ліричного характеру.

IMG_20191114_083128

IMG_20191114_091048

IMG_20191114_091518

15 листопада проведено конкурс на кращого декламатора віршів про мову.

На достатньо професійному рівні звучали вірші Ліни Костенко, Лесі Українки, Тараса Шевченка, Юрія Рибчинського, Дмитра Білоуса та інших поетів у виконанні учнів:

Сірук Іванни,

Лихенко Валерії,

Голіка Максима,

Кучеренко Діани,

Капелюшної Вікторії.

IMG_20191113_112710

IMG_20191113_112829

Відбулося представлення і захист у вигляді «Живого мовлення», написаних учнями есе на лінгвістичну тематику.

IMG_20191115_083630

Сценарій свята до Дня української писемності та мови 2019р.

Презентація вислови про мову

Нестор презентація

Вікторина Подорож океаном рідної мови

Заходи, присвячені Тижню української писемності та мови, підготувала та провела викладач української мови та літератури Костюк Ніна Іванівна.

 

Щоденник української писемності та мови 2018

Із здобуттям Україною незалежності одним із найважливіших завдань, що постало перед державою, було створення всебічних умов для розвитку і утвердження української мови як державної.

День української писемності та мови – це свято є даниною одному з найцінніших надбань – мові. Мова є душею нації, її генетичним кодом. Доля народу тісно пов’язана з долею мови. В свою чергу, мова народу є тим стержнем, на якому формується його культурна самобутність.

Напередодні Дня української писемності та мови в ліцеї було організовано проет-флешмоб «Прикрась життя українською», до участі в якому запрошено студентів, викладачів та майстрів. Метою флешмобу було залучення якомога більшої кількості учасників, які прагнуть досконало володіти рідною мовою. Учні групи №21 розпочали флешмоб і закликали усіх до поширення естафети. Флешмоб діє безстроково.

Умови  участі:

— обрати зі словника одне ваше улюблене слово або малознайоме слово;

— написати це слово на аркуші паперу  чи  надрукувати;

— з написаним на папері словом зробити фото або селфі;

— опублікувати фото зі словом на своїй сторінці в соціальних  мережах;

— у коментарях подати  тлумачення обраного слова;

— запросити до участі двох друзів, передавши їм естафету.

20181101_124320

IMG_20181101_124600_185

20181101_124625

Учні працювали над виготовленням лінгвістичних стіннівок, присвячених рідній мові.

20181114_120432

20181114_120440

9 листопада відбулось урочисте відкриття Тижня української писемності. Організовано участь студентів і співробітників у написанні Диктанту національної єдності, а також написання робіт І Міжнародних конкурсів мовно-літературного спрямування.

45659455_921729818018981_5569988780892356608_n

20181109_114630

20181109_114834

12 листопада відбувся захід «Мова – наш вічний скарб», в якому взяли участь учасники літературно-лінгвістичного гуртка. Звучали народні та авторські  українські пісні, гуморески та вірші. Глядачі мали можливість пригадати джерела української народної творчості, продовживши фразеологізми, прислів’я, приказки та слова народних пісень.

20181112_133357

20181112_140142

20181112_135907

20181112_133544

Інсценізація уривку п’єси І. Котляревського «Наталка-Полтавка» додала всім особливої погорди за наш національний характер та за наш доброчесний люд.

20181112_141327

20181112_134757

Продемонстровані презентації у супроводі народних мелодій носили публіцистичний характер. Глядачі отримали естетичне задоволення.

20181112_141224

13 листопада організовано урочисте засідання творчої групи обдарованих дітей, які представили свої поетичні  та прозові твори.

Кращими з них визнано вірші Тетяни Шмалюх про родинні стосунки, мужність воїнів АТО, вірш-присвята «Мужньому боксеру Олександру Усику» та «Яка ж тяжка Шевченкова тропа».

По-своєму цікаво звучать поетичні твори Віти Волошанюк. В них відчутна надзвичайна образність, експресивність, мовне багатство, глибина думки. З великою повагою юна поетеса говорить про батьків та про родину. Тема війни, героїв АТО звучить по-особливому: боляче і урочисто.

Оповідання Тараса Бабія – це, насамперед, глибокий зміст, високохудожній виклад думки, особиста оцінка, своєрідний естетичний смак.

20181114_101351

20181114_101412

Продовженням творчої ноти стала зустріч учнів з поетами Уманщини. Ольга Павленко  — поетеса, член  Національної спілки письменників України, жителька с. Бабанка, Ольга Сотник – поетеса, Член  Національної спілки письменників України, голова громадської організації «Спілка інтелігенції Уманщини», Любов Бойчук – поетеса, жителька с. Танське, Лариса Шабаліна – поетеса, заступник директора Ладижинської ЗОШ І-ІІІ ст., Михайло Редько — поет і композитор, житель с. Юрківка, Ніна Михайлова — письменниця й поетеса, голова міського літературного об’єднання «Літо» наповнили своєю чудовою творчістю серця присутніх.

DSC08673

Протягом тижня проведені тематичні виховні години , лінгвістичні вікторини.

16 листопада відбудеться підведення підсумків та відзначення активних учасників Тижня української писемності та мови.

 

 

Щоденник української писемності та мови 2017

Мова – цілюще джерело

9 листопада 2017 року в навчальному закладі розпочато предметний тиждень, присвячений Дню української писемності та мови.

Виховна година: «Мова – цілюще джерело» стала початком тижня словесності. Під час заходу звучали вислови, поетичні твори, пісні про багатство мови, її унікальність, мелодійність і неповторність.

IMG_8377

IMG_8379    Бажаючі студенти, викладачі, майстри в/н мали можливість перевірити свій рівень знань з рідної мови, взявши участь у написанні загальнодержавного радіодиктанту.

IMG_8385

IMG_8393

 

В І-х етапах Міжнародних конкурсів мовно-літературного спрямування ім. Петра Яцика і Тараса Шевченка прийняли участь 28 учнів з усіх курсів.

IMG_8397

10 листопада відбулося лінгвістичне свято «О мово рідна, золота колиска!»

Мета заходу полягала в піднесенні значущості рідного слова, його величної історії, демонстрації мовного багатства, краси ліричних музичних творів. Під час дійства згадувалась проза, поезія і драматургія визнаних письменників як класичної літератури так і сучасної, людей, які відстояли долю і розвиток рідної мови. Інсценізація уривку повісті І. Нечуя-Левицького «Кайдашева сім’я» акцентувала увагу глядачів на фольклорному багатстві мови тієї пори. Захід не залишив нікого байдужим, а навпаки оживив душі присутніх, переконав, що рідна мова – основа повноцінного життя.

IMG_8405

IMG_8407

IMG_8414

IMG_8418

IMG_8428

IMG_8382

13-14 листопада в групах І – ІV курсів проведено лінгвістичні вікторини.

15 листопада – відбулося усне малювання «Багатство української фразеології» у групах  І – ІV курсів.

Усі заходи носять публіцистичний, ліричний змістовний, розвиваючий характер, сприяють вихованню у підростаючого покоління любові до української мови, шанобливого ставленя та погорду за свій величний народ.

Заходи, проведені в навчальному закладі висвітлені в новинах місцевого телебачення.

Найбільш активними учасниками заходів предметного тижня були учні груп №№ 10, 11, 13, 20, 23, 32, 36.

Щоденник української писемності та мови 2016

Щорічне проведення декади української писемності та мови в нашому навчальному закладі стало вже доброю традицією.  В рамках декади відбуватимуться різноманітні заходи, направлені на вшанування рідної мови, творчої спадщини Тараса Шевченка, покликані виховувати у молодого покоління національну гідність, повагу до традицій свого народу, патріотизм.

9 листопада 2016 року відбулось відкриття Тижня української писемності та мови. Виховний захід, що мав назву «Мелодія рідного слова» продемонстрував любов учасників дійства до рідного слова та небайдужість усіх присутніх. Інсценування суду: «Найперше було слово» дозволило «засудити» зрадників мови. Ролі виконували учні груп №13, 23,24.

dscf0183

dscf0189

dscf0176

Звучали українські народні пісні у виконанні учнів та педагогів. Сольні виступи Анни Король, Юлії Остроушко, Тетяни Могелюк, Ансамблю «Народні музики» та авторські пісні Анатолія Чернія — досконало доповнили захід.

dscf0191

dscf0205

dscf0207

dscf0204

dscf0226

dscf0218

dscf0241

 З 9.00 до 12.00 відбувся І етап Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської та студентської молоді ім. Петра Яцика та Т. Г. Шевченка.

dscf0257

  О13.30 учні та викладачі  взяли участь у написанні  всеукраїнського диктанту        національної єдності.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 листопада проведені виховні години в групах на тему: «Досягнення української культури і різні періоди розвитку держави». Цікаві учнівські виступи про різні періоди історії України, стан розвитку культури, доповнені відеоматеріалами викликали в учнів неабиякий інтерес.

Відбувся І тур мовної вікторини «Лінгвістичні цікавинки». Відібрано кращих знавців для участі в ІІ турі вікторини.

dscf0232

Настрою учасникам і всім присутнім додала виставка-ярмарок національних страв, організована учнями професій: плодоовочівник-кухар, кухар-бармен.

image-2

image

image-3

 

11 листопада – день журналіста: учні виступили зі своїми статтями, в яких відобразили причини, що дозволяють усім українцям пишатися своєю країною. Виступаючі продемонстрували свою гордість за рідну Україну та людей, що тут живуть. Згадувалися прекрасні Карпати, могутній Дніпро, перемога Джамали на конкурсі Євробачення, підкорення українцями Евересту в 2016 році, початок роботи нової поліції України, і як підсумок, що вишиванку названо гордістю України та найбільший позитив України – це її патріоти.

Стаття на тему: «П’ять причин пишатися Україною».

Деркач Альона, група №23    stattya-derkach-aloni

Бордилева Лілія, група №13 stattya-boldirevo%d1%97-lili%d1%97

12 — 13 листопада — учні ліцею відвідали міські заходи, присвячені дню української писемності та мови, які проходили в центральній бібліотеці №4.

dscf0235

dscf0238

14 листопада відбувся конкурс учнівських проектів «Історія одного слова». Одними з кращих проектів стали проекти Мирошниченка Владислава (група №23) та Мороза Артура (група №25)

uchnivskij-proekt-miroshnichenka          uchnivskij-proekt-moroza

Відбувся ІІ тур мовної вікторини, переможцем якої стала учениця групи № 49, Біда Альона.

15 листопада відбувся вечір української пісні. Мета заходу — ознайомити учнів із українськими історичними піснями та подіями, яким вони присвячувались. пісні виконувались задушевно, всі присутні поринули в атмосферу національної та героїчної тематики української та істоичної пісні.

dscf7074

dscf7066

dscf0205

dscf0192

dscf0223